Iako postoje različita rješenja za podne obloge, odlučili smo da napišemo nešto o parketu, starom dobrom načinu za oblaganje poda. Njegove prednosti su da sem što je napravljen od prirodnog materijala, elegantan i ima dug životni vijek, parket je istovremeno lak za održavanje. Eventualan nedostatak parketa je što nije otporan na vlagu – najveća noćna mora je poplava u stanu ili kući, kada u prostorijama imamo ovu vrstu poda. No, tako je sa svim materijalima – kao što imaju svoje prednosti, imaju i mane.
Masivni parket je izrađen od punog drveta, a postavlja se lijepljenjem. Zahvaljujući svojoj debljini može se više puta brusiti u toku životnog vijeka, pa je postavljanje ove vrste poda odluka koja se donosi jednom. Dimenzije dasaka mogu varirati, kao i vrste drveta; obično su to hrast, orah, jasen, a u novije vrijeme i bambus. Masivni parket se može finiširati lakiranjem ili uljenjem.
Postoje više klasa parketa, koje su definisane standardima koji propisuju i način obrade i dozvoljenu vlažnost. Prema standardima, dozvoljena vlažnost parketa se kreće u granicama od 7 do 13 %.
Parket se prema izgledu površine klasifikuje u četiri klase:
Ekstra klasa – podloga bez velikih razlika u boji drveta, dozvoljeni čvorovi u boji drveta veličine do 10 mm
Standard klasa – svijetli čvorovi bez ograničenja u količini sa čeonim pukotinama maksimalne širine do 1 mm, dozvoljene sitne greške u strukturi i male razlike u boji
Rustik klasa – grubo izražena strukturu tj. nema ograničenja u čvorovima koji su u dimenzijama od 15 mm – po jedan na komadu parketa, čeona pukotina maksimalne širine do 3mm
Vanstandardna klasa – ne podliježe standardima i ograničenjima u čvorovima ili pukotinama
Prema tome, pri kupovini parketa ne treba gledati samo cijenu, već razmišljati i o debljini i kojoj grupi kvaliteta pripada!
Postoji više vrsta slogova polaganja parketa. Pored danas najpopularnijeg brodskog poda, postoje i razne vrste mozaika, naizmenični slog, “riblja kost” i “šah polje”.
Slog “riblja kost” se smatra dimenziono najstabilnijim slogom u odnosu na promjenu vlage i temperature vazduha u prostoriji u kojoj se nalazi. Mana mu je to što je ugradnja, u poređenju sa gotovim parketima, komplikovanija i zahtijeva više vremena.
Treba obratiti pažnju i na sredstva kojim se pod lakira. Svi znamo da je lakiranje parketa dugotrajan i neprijatan posao, jer vlasnici stana moraju da se isele na više dana iz svog životnog prostora. Isparenja od lakiranja su štetna, te prostorije treba, i poslije završenih radova, treba vjetriti nekoliko dana. Međutim, novi, moderni lakovi za parket, koji su daleko kvalitetniji od dosadašnjih, bolji su za rad i štite životnu okolinu. Proizvođači obećavaju da ćete istog dana, poslije lakiranja paketa, moći da spavate u prostoriji u kojoj je pod lakiran, jer neće biti štetnih i neprijatnih isparenja. Pored toga, ovaj lak je elastičniji i postojaniji od ostalih, što će obezbjediti dugotrajnost parketa, pa ćete biti mirni dugi niz godina.
Savremeni parket (troslojni) se postavlja mnogo jednostavnije od „starinskog“ parketa, bez lijepljenja za površinu. U toku procesa proizvodnje vrši se lakiranje, pa je fabrički izlakiran parket spreman za upotrebu odmah nakon ugradnje. Kod njega ne postoji mogućnost rasušivanja u uslovima normalne vlažnosti vazduha u prostoriji. Ovakva vrsta parketa je jednostavna za ugradnju, pod je vrlo stabilan (bez potrebe da se zalepi za podlogu), a postoji širok asortiman različitih materijala površinskog sloja.
Troslojnu konstrukciju čine:
Ova vrsta poda u nekoliko objedinjuje osobine laminata (jednostavnost i brzinu postavljanja) i masivnog parketa (njegova ljepota i drvo kao prirodan materijal – ako izuzmemo furnir, u kojem ima nešto ljepka).
Izbor parketa je velik, jer se prave od različitih vrsta drveta, u različitim veličinama, klasama, bojama, a mogu se složiti na razne načine. Ono što Vam svakako predlažemo je da, kada se odlučite za jednu vrstu kao rješenje za svoj životni prostor, obavezno pogledate i kako parket na licu mesta, u prodavnici, izgleda.